Kontuzje biegaczy

Kontuzje biegaczy

Zastanawialiście się kiedyś jakie kontuzje najczęściej dotykają biegaczy amatorów? Nawet ze względu na studia jakie kończyłam, postanowiłam trochę bardziej zgłębić temat. Zabrnęłam w to bardzo daleko. Na tyle daleko, że tematem mojej pracy magisterskiej stała się „Profilaktyka urazów sportowych wśród biegaczy amatorów”.

Na potrzeby pracy magisterskiej przeprowadziłam ankietę w gronie 194 biegaczy amatorów (61 kobiet i 133 mężczyzn). Średnia wieku kobiet wynosiła 30,5 lat, z kolei średnia wieku mężczyzn to 35 lat. Wśród ankietowanych znajdowali się biegacze początkujący (biegający mniej niż rok), a także bardziej doświadczeni, których staż biegowy wynosił więcej niż 5 lat.

Mnie, jako biegającą fizjoterapeutkę, najbardziej interesował temat kontuzji. Okazało się, że 64,4% ankietowanych w ciągu ostatniego roku w wyniku biegania doznało kontuzji (!). Oznacza to, że ponad połowa z biegających, na krócej lub dłużej musiała zrezygnować z biegania. Zatrważające.

Tabela I. Występowanie kontuzji w okresie ostatniego roku.

Występowanie kontuzji N %
tak 125 64,4%
nie 69 35,6%

Ilość występujących kontuzji to jedno, ale ich rodzaj to drugie. Zapytałam więc w ankiecie jakich kontuzji najczęściej doznawali biegacze. W ten sposób wykrystalizowało się sześć urazów najczęściej dotykających biegaczy amatorów. Są to:

  1. Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego
  2. Shin splints (potocznie nazywany bólem piszczeli)
  3. Ból przedniej części stawu kolanowego (kolano skoczka)
  4. Urazy tylnej grupy mięśni uda
  5. Urazy ścięgna Achillesa
  6. Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Tabela II. Najczęstsze kontuzje biegaczy.

Rodzaj kontuzji Tak Nie
Uraz ścięgna Achillesa 11,3% 88,7%
Zapalenie rozcięgna podeszwowego 8,2% 91,8%
Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego 35,5% 64,5%
Ból piszczeli 30,4% 69,6%
Ból przedniej części stawu kolanowego 28,9% 71,1%
Uraz tylnej grupy mięśni uda 26,3% 73,7%

Kontuzje te są nam – biegaczom – znane bardziej lub mniej. Mam jednak nadzieję, że nie znacie ich bezpośrednio ze swoich własnych doświadczeń. W kolejnych wpisach postaram się Wam przybliżyć w/w urazy. Opiszę w jaki sposób im zapobiegać oraz jak szybko można sobie z nimi poradzić.

Może któraś z tych kontuzji męczy Was właśnie teraz? Dajcie znać, którą z nich przybliżyć Wam jako pierwszą!

Asia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *